Canada Commonwealth Cup Standings

Men
Rank Name Sport Points
1 Andre De Grasse Athletics 1,500
2 Jason Ho-Shue Badminton 1,283
3 Aaron Brown Athletics 1,275
4 Brandon McBride Athletics 1,220
5 Shawn Barber Athletics 1,170
6 Nyl Yakura Badminton 1,100
7 Men's National Rugby 7's Team Rugby 7's 1,050
8 Rene Cournoyer Artistic Gymnastics 1,005
9 Philippe Gagné Diving 950
10 Mohammed Ahmed Athletics 925
11 Shawn Delierre Squash 847
12 Toby Ng Badminton 830
13 Vincent Riendeau Diving 800
14 François Imbeau-Dulac Diving 775
15 Brendon Rodney Athletics 760
16 Nick Sachvie Squash 704
17 David Baillargeon Squash 687
18 Michael Mason Athletics 650
19 Men's National Field Hockey Team Field Hockey 625
20 Philippe Vachon Para-swimming 600
20 Hugo Barrette Cycling 600
22 Andrew Schnell Squash 595
23 Richard Funk Swimming 585
24 Maxim Marin Badminton 500
24 Brent Lakatos Para-athletics 500
24 Phillipe Gaumond Badminton 500
27 Jeremy Bartholomeusz Artistic Gymnastics 490
28 Yuri Kisil Swimming 485
29 Damian Warner Athletics 450
30 Jevon Balfour Wrestling 445
31 Benjamin Thorne Athletics 400
31 Jean-Michelle Lavalliere Para-swimming 400
31 Austin Bauer Badminton 400
31 Gavin Smellie Athletics 400
31 Ty Lindeman Badminton 400
31 Aso Palani Wrestling 400
31 Matthew Hughes Athletics 400
31 Zach Zona Para-swimming 400
31 Mobolade Ajomale Athletics 400
40 Sam Pedlow / Sam Schachter Beach Volleyball 382
41 Jeremy Bagshaw Swimming 370
42 Anderson Loran Artistic Gymnastics 365
43 Kyle Whitehouse Para-athletics 320
44 Arthur Biyarslanov Boxing 300
44 Dillon Williams Wrestling 300
44 Jordie Steen Wrestling 300
44 Korey Jarvis Wrestling 300
44 Evan Cruz Artistic Gymnastics 300
44 Derek Drouin Athletics 300
44 Hicham Boufekane Para-swimming 300
51 Zachary Clay Artistic Gymnastics 265
51 Markus Thormeyer Swimming 265
51 Robert Hill Swimming 265
54 Thomas King Squash 252
55 Josh Zakala Swimming 250
56 James Dergousoff Swimming 230
57 Chris Stadnyk Lawn Bowls 220
57 Cameron Lefresne Lawn Bowls 220
57 Ryan Stadnyk Lawn Bowls 220
57 Greg Wilson Lawn Bowls 220
57 Kody Olthof Lawn Bowls 220
57 Ryan Bester Lawn Bowls 220
57 Michael Pituley Lawn Bowls 220
64 Tristan Cote Swimming 200
64 Tyler Mislawchuk Triathlon 200
64 Oluwasegun Makinde Athletics 200
64 Jon Dunkerley Para-triathlon 200
68 Paul-Antoine Dostie-Guindon Badminton 191
69 Johnathan Cabral Athletics 180
69 Mark Wallace Cycling - Mountain Bike 180
69 Adam Mcfadyen Wrestling 180
72 Tyler Macleod Athletics 165
73 Stefan Ritter Cycling 160
73 Kyle Horvath Wrestling 160
73 Evan Dunfee Athletics 160
76 Ramzi Abdulahai Athletics 150
77 Wolfe Gazer Artistic Gymnastics 130
77 Ryan Oehrlein Artistic Gymnastics 130
79 Jasmit Phulka Wrestling 126
79 Graeme Schnell Squash 126
79 Luke Couture Badminton 126
79 Cameron Seth Squash 126
79 Michael McCue Squash 126
84 Carson Olafson Swimming 105
Women
Rank Name Sport Points
1 Jennifer Abel Diving 1,800
2 Justina Di Stasio Wrestling 1,595
3 Meaghan Benfeito Diving 1,550
4 Michelle Fazzari Wrestling 1,530
5 Olivia Di Bacco Wrestling 1,480
6 Melissa Citrini-Beaulieu Diving 1,400
7 Jessica MacDonald Wrestling 1,370
8 Women's National Rugby 7's Team Rugby 7's 1,300
9 Kate O'Brien Cycling 1,275
10 Mary-Sophie Harvey Swimming 1,225
11 Sarah Pavan / Melissa Humana-Paredes Beach Volleyball 1,200
12 Hilary Caldwell Swimming 1,190
13 Braxton Stone-Papadopoulos Wrestling 1,183
14 Danielle Letourneau Squash 1,165
15 Melissa Bishop Athletics 1,150
16 Brittney Tam Badminton 1,126
17 Stephanie Roorda Cycling 1,100
18 Alysha Newman Athletics 1,065
19 Caeli McKay Diving 1,050
20 Rachel Honderich Badminton 1,030
21 Samantha Cornett Squash 1,013
22 Michelle Tong Badminton 1,000
22 Josephine Wu Badminton 1,000
22 Jasmin Duehring Cycling 1,000
22 Laura Brown Cycling 1,000
26 Crystal Emmanuel Athletics 920
27 Shallon Olsen Artistic Gymnastics 860
28 Brianne Barry Wrestling 850
28 Amelia Walsh Cycling 850
30 Kirsti Lay Cycling 800
30 Annie Foreman-Mackey Cycling 800
30 Katarina Roxon Para-swimming 800
33 Jade Parsons Wrestling 780
34 Kayla Sanchez Swimming 730
35 Samantha Stewart Wrestling 715
36 Nikki Todd Squash 700
37 Michelle Williams Swimming 695
38 Stephanie Pakenham Badminton 691
39 Elizabeth Gleadle Athletics 660
39 Julie Gordon / Camille Saxton Beach Volleyball 660
41 Sandrine Mainville Swimming 615
42 Erica Wiebe Wrestling 595
43 Rebecca Smith Swimming 565
43 Olivia Anderson Swimming 565
45 Brittany Crew Athletics 560
46 Brooklyn Moors Artistic Gymnastics 550
47 Jasmine Mian Wrestling 530
47 Sarah Darcel Swimming 530
49 Pamela Ware Diving 525
50 Michelle Li Badminton 521
51 Ellie Black Artistic Gymnastics 500
51 Tammara Thibeault Boxing 500
51 Kim Klavel Boxing 500
51 Samantha Ryan Para-swimming 500
55 Jade Chobrok Artistic Gymnastics 495
56 Danielle Hanus Swimming 490
57 Nicole Bunyan Squash 456
58 Kylie Masse Swimming 430
59 Mandy Bujold Boxing 400
59 Sabrina Aubin Boxing 400
59 Carolyne Veyre Boxing 400
59 Tammy Cunnington Para-swimming 400
59 Sara Haghighat-Joo Boxing 400
59 Sage Watson Athletics 400
59 Marija Curran Boxing 400
59 Taylor Ruck Swimming 400
59 Danielle Dorris Para-swimming 400
68 Audrey Rousseau Artistic Gymnastics 395
69 Erika Seltenreich-Hodgson Swimming 365
69 Megan Roberts Artistic Gymnastics 365
71 Michelle Tovizi Para-swimming 350
72 Aimee Brennan Para-swimming 325
72 Natasha Kramble Wrestling 325
74 Amber Thomas Para-swimming 300
74 Laurence Beauregard Wrestling 300
74 Shirley Fitzpatrick-Wong Lawn Bowls 300
74 Leanne Chinery Lawn Bowls 300
74 Camille Berube Para-swimming 300
74 Rose Woo Artistic Gymnastics 300
74 Katerine Savard Swimming 300
74 Jordan Kos Lawn Bowls 300
74 Alexia Zevnik Swimming 300
74 Kinley Gibson Cycling 300
74 Dominique Bouchard Swimming 300
74 Joanna Cooper Lawn Bowls 300
74 Sydney Pickrem Swimming 300
74 Kelly McKerihen Lawn Bowls 300
74 Pricilla Westlake Lawn Bowls 300
74 Maggie Manning Para-swimming 300
74 Jackie Foster Lawn Bowls 300
74 Ariane Bonhomme Cycling 300
92 Carmen Whelan Rhythmic Gymnastics 265
93 Sophie Marois Artistic Gymnastics 250
93 Olivia Chamandy Diving 250
93 Mia Vallée Diving 250
96 Hannah Franson Wrestling 225
97 Phylicia George Athletics 200
97 Kierra Smith Swimming 200
97 Jessica Tuomela Para-triathlon 200
97 Alyx Treasure Athletics 200
101 Anne-Julie Beaulieu Badminton 191
101 Heather Bansley/Brandie Wilkerson Beach Volleyball 191
101 Katrina May / Taylor Pischke Beach Volleyball 191
104 Allyssa Cleaves Wrestling 183
105 Christabel Nettey Athletics 180
105 Celina Toth Diving 180
105 Vaea Verbeeck Cycling - Mountain Bike 180
105 Breanne Graham Wrestling 180
109 Penny Oleksiak Swimming 165
109 Madison Parks Wrestling 165
111 Rachel Nicol Swimming 150
112 Ingrid Wilm Swimming 130
113 Megan Nagy / Marie-Christine Lapointe Beach Volleyball 126
113 Hollie Naughton Squash 126
115 Hillary Metcalfe Swimming 120
116 Kaedyn Lashley Rhythmic Gymnastics 105
116 Katherine Uchida Rhythmic Gymnastics 105
116 Jacomie Strydom Swimming 105